ENTRY IS NOW CLOSED, thanks for your support, see you all soon

RUNNING ORDER

Overall individual &
Taekwon-do School

Individual medals

Thanks for attending & supporting our events

Share the love on social media

Scottish Open Championships 2022

156 competitors from 25 schools throughout the UK and beyond

 

Patterns

Catagory Bronze Bronze 2 Silver Gold
Patterns - Under 10 - Male - Yellow Belt Xander Graham (RAM Martial Arts) Zachary Munro (Elgin) Sebastian Zywko (Vale) Ruben Prior (Wishaw)
Patterns - 10 to 13 - Male - Yellow Belt Tyler Chong (Wildcats Combat) Ben Kyle (Wishaw) Kaisar Khir (Wildcats Combat) Arran McGee (I-Kick Martial Arts)
Patterns - Under 10 - Male - Green Belt Lachlan Jolly (Elgin) Luke Styan (NEST) Harris Robson (Elgin) Noah Hurst (Vale)
Patterns - 10 to 13 - Male - Green Belt Max Harper (Vale) Harry Brown (Wishaw) Jovan Krstev (Wildcats Combat) Jack Reade (Wildcats Combat)
Patterns - Under 10 - Male - Blue Belt     Luke Reilly (RAM Martial Arts) Brody Steel (Helensburgh)
Patterns - 10-13 - Male - Blue Belt Lachlan Thomson (RAM Martial Arts) Rory Hewins (Garry Shaw Martial Arts) Rhys Robson (Elgin) Alexander Devine (Cardiff School of Self Defence)
Patterns - Under 10 - Female - Yellow Belt Tegan Thompson (NEST) Grace Pillans (RAM Martial Arts) wendy wilson (RAM Martial Arts) Lora Goranova (RAM Martial Arts)
Patterns - 10 to 13 - Female - Yellow Belt     Nicola Oprzynska (Wildcats Combat) Heidi Bailey (Elgin)
Patterns - Under 10 - Female - Green Belt Olivia Bell (Helensburgh) Joanna Kozinska (RAM Martial Arts) Elise Collins (RAM Martial Arts) Grace Bell (Helensburgh)
Patterns - 10 to 13 - Female - Green Belt     Chloe Arthur (Helensburgh) Eve Gallacher (RAM Martial Arts)
Patterns - Under 14 - Female - Blue Belt Niamh Leonard (I-Kick Martial Arts) Chloe Simpson (NEST) Jaime Watt (RAM Martial Arts) Freya Zywko (Vale)
Patterns - 10 to 13 - Male - Red Belt Alex Styan (NEST) Kallum Locker (NEST) Calum Reilly (RAM Martial Arts) Barnaby Jones (I-Kick Martial Arts)
Patterns - 10 to 13 - Female - Red Belt   Freya Kirk (RAM Martial Arts) Kelsie Mooney (I-Kick Martial Arts) Imogen Black (NEST)
Patterns - Under 14 - Male - Black Belt   Fraser Black (NEST) Max Bell (Helensburgh) Naveh Kraus (Vale)
Patterns - Under 14 - Female - Black Belt        
Patterns - 14 to 17 - Male - Yellow & Green Belt FINLAY BLACK (Garry Shaw Martial Arts) Ewan Blair (Helensburgh) Lewis Hutchinson (Wirral) Finbar McQuade (Helensburgh)
Patterns - 14 to 17 - Female - Colour Belt Sarah Li (I-Kick Martial Arts) Emily Matthews (SWAT) Natasha Turner (Vale) Kaya Zhang (Liverpool ITF)
Patterns - 14 to 17 - Male - Blue & Red Belt Izaac Senin (Wildcats Combat) Ivan Maczka (NEST) Lewis Millan (I-Kick Martial Arts) Corey Mitchell (RAM Martial Arts)
Patterns - 14 to 17 - Female - Blue & Red Belt        
Patterns - 14 to 17 - Male - 1st & 2nd Dan   Dawid Cierniewski (Shotts) Daniel Dysart (Wirral) Ryan Denholm (WMA)
Patterns - 14 to 17 - Female - 1st Dan   Sophie Holmes (Garry Shaw Martial Arts) Hannah Cameron (Helensburgh) Lauren Kee (I-Kick Martial Arts)
Patterns - 14 to 17 - Female - 2nd & 3rd Dan   Aisha Macey (Vale) Lilly Emptage (Vale) Rebecca Reilly (RAM Martial Arts)
Patterns - Adult - Male - Yellow & Green Belt     Corey Robinson (NEST) Kit Chang Wong (Vale)
Patterns - Adult - Female - Yellow & Green Belt   Grace Golightly (NEST) Leanne Passam (NEST) Eve Ratcliffe (NEST)
Patterns - Adult - Male  - Blue & Red Belt     Jordan Jackson (Huddersfield) Conan Farquhar (Elgin)
Patterns - Adult - Female - Blue & Red Belt   Madeleine Dick (Airdrie Taekwon-Do) Aimee Jones (SWAT) Carol Sharpe-stevens (Wirral)
Patterns - Adult - Male - 1st Dan Callum Upton (Wirral) Rick Bairstow (NEST) Cameron Dick (Airdrie Taekwon-Do) Kalid Nasser (Vale)
Patterns - Adult - Male - 2nd Dan     Griff Danaher (SWAT) David Varga (SWAT)
Patterns - Adult - Male - 3rd & 4th Dan Daniel Mcdonald (RAM Martial Arts) Ross Penman (I-Kick Martial Arts) Christopher Dudman (Botley TKD) Malcolm White (RAM Martial Arts)
Patterns - Adult - Male - 5th & 6th Dan        
Patterns - Adult - Female - 1st & 2nd Dan   Megan Moore (I-Kick Martial Arts) Iva Dimova (RAM Martial Arts) Dina El Sharafi (Forth TKD)
Patterns - Adult - Female - 3rd & 4th Dan     Kirsten Barrett (Helensburgh) Miranda White (RAM Martial Arts)
Patterns - Adult - Female - 5th & 6th Dan        
Patterns - Veteran - Male & Female - Yellow & Green Belt   Jay Clarke (Helensburgh) Kristofer Callander (Elgin) Mary-Anne Cameron (Helensburgh)
Patterns - Veteran - Male & Female - Blue & Red Belt        
Patterns - Veteran - 1st to 3rd Dan     Alasdair Reston (Glasgow Fitness) Marc Matthews (NEST)
Patterns - Veteran - 4th to 6th Dan     Karen FRONDIGOUN (RAM Martial Arts) Stuart wordingham (British Forces TKD)

 

Sparring

Catagory Bronze Bronze 2 Silver Gold
Sparring - Under 14 - Male - Yellow -125     Joseph Scrafton (NEST) Logan Kelly (RAM Martial Arts)
Sparring - Under 14 - Male - Green -125        
Sparring - Under 14 - Male - Blue -125        
Sparring - Under 14 - Female - Yellow & Green -125   wendy wilson (RAM Martial Arts) Grace Pillans (RAM Martial Arts) Ayana Kraus (Vale)
Sparring - Under 14 - Female - Blue -125        
Sparring - Under 14 - Male - Yellow -135 Xander Graham (RAM Martial Arts) Theo Webb (NEST) Zachary Munro (Elgin) Mason Doyle (Helensburgh)
Sparring - Under 14 - Male - Green & Blue -135   Lachlan Jolly (Elgin) Harris Robson (Elgin) Rhys Robson (Elgin)
Sparring - Under 14 - Female - Colour Belt -135   Lillian Ashby (NEST) Elise Collins (RAM Martial Arts) Jaime Watt (RAM Martial Arts)
Sparring - Under 14 - Male - Yellow -145 Kaisar Khir (Wildcats Combat) Ryley Hughes (I-Kick Martial Arts) Tristan Chong (Wildcats Combat) Tyler Chong (Wildcats Combat)
Sparring - Under 14 - Male - Green -145 Jovan Krstev (Wildcats Combat) Kajus Simkus (RAM Martial Arts) Jack Reade (Wildcats Combat) Luke Styan (NEST)
Sparring - Under 14 - Male - Blue -145     Luke Reilly (RAM Martial Arts) Alexander Devine (Cardiff School of Self Defence)
Sparring - Under 14 - Female - Yellow, Green & Blue -145 Faye Derbyshire (Elgin) Olivia Bell (Helensburgh) Grace Bell (Helensburgh) Beth Price (NEST)
Sparring - Under 14 - Male - Yellow -155 Kian Robinson (Helensburgh) Bryn Boswell (NEST) Alaisdair OLOUGHLIN (Speyside) Rocco Washington (Vale)
Sparring - Under 14 - Male - Green & Blue -155 Jacob Harper (Vale) Brody Steel (Helensburgh) Alistair Lightbody (I-Kick Martial Arts) Lachlan Thomson (RAM Martial Arts)
Sparring - Under 14 - Female - Yellow & Green -155   Joanna Kozinska (RAM Martial Arts) Tegan Thompson (NEST) Nicola Oprzynska (Wildcats Combat)
Sparring - Under 14 - Female - Blue -155     Freya Zywko (Vale) Chloe Simpson (NEST)
Sparring - Under 14 - Male - Yellow 155+        
Sparring - Under 14 - Male - Green & Blue 155+ Oliver Derbyshire (Elgin) Caleb Kemp (NEST) Max Harper (Vale) Harry Brown (Wishaw)
Sparring - Under 14 - Female - Colour Belt 155+ Eve Gallacher (RAM Martial Arts) Chloe Arthur (Helensburgh) Niamh Leonard (I-Kick Martial Arts) Kelsie Mooney (I-Kick Martial Arts)
Sparring - Under 14 - Female - Blue 155+        
Sparring - Under 14 - Male - Red & Black -35        
Sparring - Under 14 - Male - Red & Black -45 Alex Styan (NEST) Max Bell (Helensburgh) Kallum Locker (NEST) Calum Reilly (RAM Martial Arts)
Sparring - Under 14 - Male - Red & Black -55     Fraser Black (NEST) Naveh Kraus (Vale)
Sparring - Under 14 - Male - Red & Black -65 & +65        
Sparring - Under 14 - Female - Red & Black -30        
Sparring - Under 14 - Female - Red & Black -40 & -50     Freya Kirk (RAM Martial Arts) Imogen Black (NEST)
Sparring - Under 14 - Female - Red & Black -60        
Sparring - Under 14 - Female - Red & Black 60+        
Sparring - 14 to 17 - Male - Yellow & Green -55 & -63     Andrew Gregory (Wildcats Combat) Ewan Blair (Helensburgh)
Sparring - 14 to 17 - Male - Yellow & Green -70       Finbar McQuade (Helensburgh)
Sparring - 14 to 17 - Male - Yellow & Green 70+ FINLAY BLACK (Garry Shaw Martial Arts) Kenzie McCreadie (NEST) Lewis Hutchinson (Wirral) Barney Walker (Didcot)
Sparring - 14 to 17 - Male - Blue, Red & Black -55 & -63 Corey Mitchell (RAM Martial Arts) Yusuf Ibrahim (I-Kick Martial Arts) Zach Kiley (I-Kick Martial Arts) Jay Reese Middlemass (Forth TKD)
Sparring - 14 to 17 - Male - Blue & Red -63        
Sparring - 14 to 17 - Male - Blue & Red -70 Loche Conry (NEST) Nyah Davidson-Raine (Elgin) Caleb Sneddon (RAM Martial Arts) Lewis Millan (I-Kick Martial Arts)
Sparring - 14 to 17 - Male - Blue & Red 70+        
Sparring - 14 to 17 - Male - Black -45 & -51        
Sparring - 14 to 17 - Male - Black -57        
Sparring - 14 to 17 - Male - Black -63 & -69        
Sparring - 14 to 17 - Male - Black 75+ Izaac Senin (Wildcats Combat) Alex Jacobs (Wildcats Combat) Daniel Dysart (Wirral) Dawid Cierniewski (Shotts)
Sparring - 14 to 17 - Female - Yellow & Green -48        
Sparring - 14 to 17 - Female - Yellow & Green -55        
Sparring - 14 to 17 - Female - Yellow & Green -63 & +63        
Sparring - 14 to 17 - Female - Blue & Red -48        
Sparring - 14 to 17 - Female - Blue & Red -55        
Sparring - 14 to 17 - Female - Green, Blue & Red -63 Zoè Caldwell (Strathmiglo GTF) Kaya Zhang (Liverpool ITF) Sarah Li (I-Kick Martial Arts) Emily Matthews (SWAT)
Sparring - 14 to 17 - Female - Blue & Red 63+     Caragh Hird (Helensburgh) Rebecca McMahon (I-Kick Martial Arts)
Sparring - 14 to 17 - Female - Black -40        
Sparring - 14 to 17 - Female - Black -46        
Sparring - 14 to 17 - Female - Black -52        
Sparring - 14 to 17 - Female - Black -58 Sophie Holmes (Garry Shaw Martial Arts) Lilly Emptage (Vale) Lauren Kee (I-Kick Martial Arts) Rebecca Reilly (RAM Martial Arts)
Sparring - 14 to 17 - Female - Black -64        
Sparring - 14 to 17 - Female - Black -70        
Sparring - 14 to 17 - Female - Black 70+        
Sparring - Adult - Male - Colour Belt -65        
Sparring - Adult - Male - Colour Belt -75     Corey Robinson (NEST) Jordan Jackson (Huddersfield)
Sparring - Adult - Male - Colour Belt 75+     Kit Chang Wong (Vale) Conan Farquhar (Elgin)
Sparring - Adult - Male - Black -52 & -64     Griff Danaher (SWAT) David Varga (SWAT)
Sparring - Adult - Male - Black -71     Daniel Mcdonald (RAM Martial Arts) Christopher Dudman (Botley TKD)
Sparring - Adult - Male - Black -78 Callum Upton (Wirral) Callum Hughes (Elgin) Karol Biskupski (Wirral) Ross Penman (I-Kick Martial Arts)
Sparring - Adult - Male - Black -85        
Sparring - Adult - Male - Black -92 & 92+     Rick Bairstow (NEST) Malcolm White (RAM Martial Arts)
Sparring - Adult - Female - Yellow & Green -55        
Sparring - Adult - Female - Yellow & Green -65     Leanne Passam (NEST) Grace Golightly (NEST)
Sparring - Adult - Female - Colour Belt 65+     Carol Sharpe-stevens (Wirral) Eve Ratcliffe (NEST)
Sparring - Adult - Female - Blue & Red -55        
Sparring - Adult - Female - Blue & Red -65     Madeleine Dick (Airdrie Taekwon-Do) Aimee Jones (SWAT)
Sparring - Adult - Female - Blue & Red 65+        
Sparring - Adult - Female - Black -47        
Sparring - Adult - Female - Black -52        
Sparring - Adult - Female - Black -57 & -62   Megan Moore (I-Kick Martial Arts) Dina El Sharafi (Forth TKD) Kirsten Barrett (Helensburgh)
Sparring - Adult - Female - Black -67 & -72   Miranda White (RAM Martial Arts) Iva Dimova (RAM Martial Arts) Karen FRONDIGOUN (RAM Martial Arts)
Sparring - Adult - Female - Black -77        
Sparring - Adult - Female - Black 77+        
Sparring - Vet (36-45) - Male - Colour Belt -80 & 80+   Kristofer Callander (Elgin) Jay Clarke (Helensburgh) Lee Washington (Botley TKD)
Sparring - Vet (46+) - Male - Colour Belt -80        
Sparring - Vet (46+) - Male - Colour Belt 80+        
Sparring - Vet - Male - Black Belt    Alasdair Reston (Glasgow Fitness) Stuart wordingham (British Forces TKD) Sandy Thomson (RAM Martial Arts)
Sparring - Vet (36-45 & 46+) - Female - Colour Belt -65        
Sparring - Vet (36-45 & 46+) - Female - Colour Belt 65+        
Sparring - Vet (36-45) - Female - Black Belt -65        
Sparring - Vet (36-45) - Female - Black Belt 65+        
Sparring - Vet (46+) - Female - Black Belt -65        
Sparring - Vet (46+) - Female - Black Belt 65+        

 

Power & Special Technique

Category Bronze Silver Gold
Patterns - Under 10 - Male - Yellow Belt Zachary Munro (Elgin) Sebastian Zywko (Vale) Ruben Prior (Wishaw)
Patterns - 10 to 13 - Male - Yellow Belt Ben Kyle (Wishaw) Kaisar Khir (Wildcats Combat) Arran McGee (I-Kick Martial Arts)
Patterns - Under 10 - Male - Green Belt Luke Styan (NEST) Harris Robson (Elgin) Noah Hurst (Vale)
Patterns - 10 to 13 - Male - Green Belt Harry Brown (Wishaw) Jovan Krstev (Wildcats Combat) Jack Reade (Wildcats Combat)
Patterns - Under 10 - Male - Blue Belt   Luke Reilly (RAM Martial Arts) Brody Steel (Helensburgh)
Patterns - 10-13 - Male - Blue Belt Rory Hewins (Garry Shaw Martial Arts) Rhys Robson (Elgin) Alexander Devine (Cardiff School of Self Defence)
Patterns - Under 10 - Female - Yellow Belt Grace Pillans (RAM Martial Arts) wendy wilson (RAM Martial Arts) Lora Goranova (RAM Martial Arts)
Patterns - 10 to 13 - Female - Yellow Belt   Nicola Oprzynska (Wildcats Combat) Heidi Bailey (Elgin)
Patterns - Under 10 - Female - Green Belt Joanna Kozinska (RAM Martial Arts) Elise Collins (RAM Martial Arts) Grace Bell (Helensburgh)
Patterns - 10 to 13 - Female - Green Belt   Chloe Arthur (Helensburgh) Eve Gallacher (RAM Martial Arts)
Patterns - Under 14 - Female - Blue Belt Chloe Simpson (NEST) Jaime Watt (RAM Martial Arts) Freya Zywko (Vale)
Patterns - 10 to 13 - Male - Red Belt Kallum Locker (NEST) Calum Reilly (RAM Martial Arts) Barnaby Jones (I-Kick Martial Arts)
Patterns - 10 to 13 - Female - Red Belt Freya Kirk (RAM Martial Arts) Kelsie Mooney (I-Kick Martial Arts) Imogen Black (NEST)
Patterns - Under 14 - Male - Black Belt Fraser Black (NEST) Max Bell (Helensburgh) Naveh Kraus (Vale)
Patterns - Under 14 - Female - Black Belt      
Patterns - 14 to 17 - Male - Yellow & Green Belt Ewan Blair (Helensburgh) Lewis Hutchinson (Wirral) Finbar McQuade (Helensburgh)
Patterns - 14 to 17 - Female - Colour Belt Emily Matthews (SWAT) Natasha Turner (Vale) Kaya Zhang (Liverpool ITF)
Patterns - 14 to 17 - Male - Blue & Red Belt Ivan Maczka (NEST) Lewis Millan (I-Kick Martial Arts) Corey Mitchell (RAM Martial Arts)
Patterns - 14 to 17 - Female - Blue & Red Belt      
Patterns - 14 to 17 - Male - 1st & 2nd Dan Dawid Cierniewski (Shotts) Daniel Dysart (Wirral) Ryan Denholm (WMA)
Patterns - 14 to 17 - Female - 1st Dan Sophie Holmes (Garry Shaw Martial Arts) Hannah Cameron (Helensburgh) Lauren Kee (I-Kick Martial Arts)
Patterns - 14 to 17 - Female - 2nd & 3rd Dan Aisha Macey (Vale) Lilly Emptage (Vale) Rebecca Reilly (RAM Martial Arts)

 

Overall School

Scottish Open 2022 - School Results BREAKDOWN OF MEDALS
Copyright Spectrum Graphics, David Norris BRONZE   SILVER   GOLD
TKD School Competitors Bronze Medal Silver Medal Gold Medal Overall TOTAL POINTS Average points per student P S P   P S P   P S P
RAM Martial Arts 25 14 16 16 1 97 3.88 6 7 1   7 7 2   6 8 2
NEST 28 16 9 9   61 2.18 9 7 0   2 7 0   3 6 0
Vale 13 5 7 10   49 3.77 2 2 1   3 3 1   5 3 2
Helensburgh 17 8 7 10 1 55 3.24 3 5 0   4 3 0   4 3 3
I-Kick Martial Arts 14 7 7 9 1 51 3.64 4 3 0   2 5 0   3 4 2
Elgin 14 9 7 5   38 2.71 2 6 1   3 2 2   2 2 1
Wildcats Combat 9 6 7 3   29 3.22 2 4 0   3 3 1   1 2 0
Wirral 5 2 6 2   20 4.00 1 1 0   2 4 0   1 0 1
SWAT 4 1 3 4   19 4.75 1 0 0   2 1 0   1 3 0
Botley TKD 2 0 1 4   14 7.00 0 0 0   1 0 0   0 2 2
Glasgow Fitness 1 1 1 0   3 3.00 0 1 0   1 0 0   0 0 0
Cardiff School of Self Defence 1 0 0 2   6 6.00 0 0 0   0 0 0   1 1 0
Forth TKD 2 0 1 2   8 4.00 0 0 0   0 1 0   1 1 0
Wishaw 3 2 0 2   8 2.67 2 0 0   0 0 0   1 1 0
British Forces TKD 1 1 1 1   6 6.00 0 0 1   0 1 0   1 0 0
Huddersfield 1 0 1 1   5 5.00 0 0 0   1 0 0   0 1 0
Airdrie Taekwon-Do 2 1 2 0   5 2.50 1 0 0   1 1 0   0 0 0
Garry Shaw Martial Arts 4 5 0 0   5 1.25 3 2 0   0 0 0   0 0 0
Shotts 1 1 0 1   4 4.00 1 0 0   0 0 0   0 1 0
Liverpool ITF 1 1 0 1   4 4.00 0 1 0   0 0 0   1 0 0
Didcot 1 0 0 1   3 3.00 0 0 0   0 0 0   0 1 0
WMA 2 0 0 1   3 1.50 0 0 0   0 0 0   1 0 0
Speyside 1 0 1 0   2 2.00 0 0 0   0 1 0   0 0 0
Strathmiglo GTF 2 1 0 0   1 0.50 0 1 0   0 0 0   0 0 0
Dowden's Martial Arts 1 0 0 0   0 0.00 0 0 0   0 0 0   0 0 0

Overall school results are calculated on medals won in catagories with 2 or more competitors

 

Overall Individual

Catagory Name TKD School Bronze Medal Silver Medal Gold Medal TOTAL POINTS
Under 14 Colour Belt Mason Doyle Helensburgh 0 0 2 6
Under 14 Black Belt N/A   0 0 0 0
14-17 Colour Belt Lewis Millan I-Kick Martial Arts 0 1 2 8
14-17 Black Belt Rebecca Reilly RAM Martial Arts 0 0 2 6
Adult Colour Belt N/A   0 0 0 0
Veteran Colour Belt N/A   0 0 0 0
Adult Black Belt N/A   0 0 0 0
Veteran Black Belt N/A   0 0 0 0

To be elegible for an overall you need to have won at least 2 gold medals and these medals must have been won in a catagory of more than 3 competitors.